Інформаційний портал м.Тетіїв

Інформаційний портал м.Тетіїв

Головна сайтуДошка оголошеньФорум
Служба знайомствФотоГалереяГостьова книга
На сайті працює служба поздоровлень жителів Тетіївського району з Днем народження. Кожна організація має змогу добавити в базу власних працівників. Це може зробити кожен бажаючий. Зв`язуйтесь з нами.
Вітаємо!

Через 19 днів, 10.06.2018
святкуватиме свій
День народження


Гончар
Тетяна Іванівна

Працівник Кашперівської медичної амбулаторії. Депутат Тетіївської районної ради. Член виконкому Кашперівської сільської ради. Член Української соціал-демократичної партії. Член комісії – з питань регламенту, депутатської етики, забезпечення діяльності депутатів.


Через 31 днів, 22.06.2018
святкуватиме свій
День народження


Початун
Віталій Миколайович

Депутат Тетіївської районної рди. Член партії „УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”. Член комісії з питань комунальної власності та підприємництва.
Карта району.
Частина 1, Частина 2

Свята у світі

Вчора: Всесвітній день культурної різноманітності в ім'я діалогу та розвитку

Вчора: Міжнародний день космосу

Вчора: Міжнародний день ЮНЕСКО за культурний розвиток

через 2 дня 24.05.2018
День слов'янської письменності та культури

через 9 днів 31.05.2018
Всесвітній день без тютюну

через 10 днів 01.06.2018
Міжнародний день захисту дітей

через 13 днів 04.06.2018
Міжнародний день дітей - жертв агресії

через 14 днів 05.06.2018
Всесвітній день навколишнього середовища

через 26 днів 17.06.2018
Всесвітній день боротьби з опустелюванням та засухою

 

Михайло Сабадаш - останній гончар Тетіївщини.


Одного недільного дня мені пошастило зустрітися на центральному базарі м.Тетіїв з талановитою людиною, місцевим гончарем, який все своє життя займався виготовленням виробів із глини. З його розповіді мені стало відомо про гончарство в цілому та його вироби, які він пропонував всім охочим придбати за невелику плату. На щастя зі мною був мій старенькій "цифровик". Тому в цій розповіді ви зможете не тільки дізнатись більше про ліплення глиняних іграшок а і переглянути всі його вироби, які на той час були в нього.

Гончарство — одне з найстаріших ремесел людини. Зародилось воно ще в кам’яному віці. Люди почали формувати з глини предмети, потрібні для вжитку, ще ще до оволодіння вогнем. тетіїв гончарство
тетіїв гончарство Перші глиняні вироби сушили під сонцем. Так вони набирали певну міцність. У перший глиняний посуд складали сухі пожитки. Воду в глеках почали зберігати вже з освоєнням вогню – тоді глиняні вироби почали після ліпки випалювати. З глини ліпили не тільки посуд, але й різноманітні культові вироби – фігурки божеств, схожих на людей. На території України сліди гончарства археологи датують VII-VI тисячоліттям до н.е. Значного розвитку воно набуло за часів Трипільської культура V-III тисячоліття до н.е. У цей час на території України від Дніпра до Карпат були поширені гончарні вироби, що робилися вручну, без гончарного круга. Трипільці розмальовували поверхні і робили на них рельєфний малюнок. При розписі вживали білий колір по сірому, чорний, червоний і коричневий.
тетіїв гончарствоЗ початком використання гончарного круга на Україні у ІІ ст.. гончарство стає промислом. З використанням круга і гончарного горна виготовлялася основна маса керамічного посуду в Київській Русі, де гончарне ремесло досягло високого рівня. У XIV-XV ст. на Україні почали застосовувати досконаліший і продуктивніший ножний круг.
тетіїв гончарствоУкраїнські гончарі виробляли різноманітний посуд для приготування, зберігання й подачі на стіл тих чи інших страв (горшки, миски й полумиски, глечики, макітри, ринки, гладишки, тикви, барильця, довжанки, баньки, куманці), а також декоративний посуд, кахлі, черепицю, цеглу, дитячі іграшки тощо. Розквіту гончарства в Україні сприяла наявність в її надрах покладів високоякісних червоних, червоно-бурих і світло-сірих глин. Це зумовило виникнення значних осередків керамічного виробництва по всій країні за місцем залягання глин.
тетіїв гончарствоВироби всіх гончарських центрів мали спільні риси, але водночас і локальні особливості. Так, славнозвісний опішнянський посуд вирізнявся тонкими стінками, дво-трикольоровим розписом у вигляді кривулин, рисочок, крапочок тощо. Опішня славилася також декоративною скульптурою та дитячою іграшкою. Для Волині є характерною кераміка сірого, чорного, синьо-чорного кольорів — сиваки. Їхній декор складався з різноманітних ліній, що утворювали своєрідні візерунки, — сосонки, стовбики, ялинки, клітини. тетіїв гончарствоПодільська кераміка відзначалася вогнево-червоним тлом та оригінальною орнаментикою — пишні квіти, гілки з плодами, грона винограду. Посуд деяких чернігівських майстрів оздоблювався специфічною технікою бризок. Майстри Косова створили високохудожню техніку гравійованого розпису, оригінальної формі кахлі, світильники, розписні миски і багато інших неповторних виробів.
Процесу виготовлення керамічних виробів передувала заготівля глини, яку копали у місцях її залягання — глинищах. тетіїв гончарствоПривезену глину гончарі зсипали звичайно або на подвір’ї у спеціально відгороджене місце, або у кутку хати і залишали на певний час “дозрівати”, перемішуючи час від часу лопатою та поливаючи водою. Потім глину збивали спеціальним молотом (довбнею чи веслом), стругали стругом або дротом, щоб зробити її мілкою й вилучити домішки. Для одержання матеріалу необхідного кольору, вогнетривкості тощо майстри змішували різні сорти глин. Через один-два дні глину місили руками або ногами і формували у балабухи, кожен з яких був розрахований на виготовлення окремої посудини.
тетіїв гончарствоПісля виготовлення виробу його ставили на спеціально влаштовані у хаті попід стелею дошки для підсихання. тетіїв гончарствоПотім його розписували та наносили емаль — поливу. Після цього посуд для міцності обпалювали у горні.
Реалізація гончарних виробів здійснювалася звичайно самими майстрами, які роз’їжджали селами і вигуками: “По горшки!” запрошували селян до торгівлі. Вартість тієї чи іншої посудини найчастіше визначалася кількістю зерна, яку вона могла вмістити. Гончарі вивозили свій товар на ярмарки та базари: розташовані у гончарному ряду просто на землі різноманітні керамічні вироби — одна з характерних рис українських ярмарків.
На сьогодні гончарство, як й інші кустарні промисли, суттєво занепало, більшість його центрів припинили своє існування. Зараз навчитися гончарству молодь може у різноманітних гуртках і секціях, що діють при школах мистецтв, станціях юних техніків, центрах народної творчості та різноманітних молодіжних креативних установах.
Традиційно гончарські майстерні влаштовують і на етнофестивалях, що проходять у літній сезон у різних місцях України. тетіїв гончарствотетіїв гончарство


Фото № 70
м. Конотоп, Сумська обл.<br>Відреставрований залізничний вокзал
м. Конотоп, Сумська обл.
Відреставрований залізничний вокзал
Це та інші фото ви можете переглятути в розділі ФотоГалерея

Наші партнери
tetiiv
tetiiv
tetiiv
tetiiv
"Фронт змін" Арсенія Яценюка
Випадковий анекдот

- А чем вы думаете занятся?
- вот вернусь в село, папенькино дело продолжу..
- стало-быть бухать будете?

- Бабушка, ты сама пришла?
- Сама, внучек, сама.
- А папа сказал, что тебя черти принесли.

Еще анекдотов >>
Хмельницьки національний Університет

 Український сертифікаційний центр 

 Представник центру в м.Тетіїв

 Романюк Сергій Миколайович

 тел.             096-949-89-39
Державні свята

через 6 днів 28.05.2018
День прикордонника

через 7 днів 29.05.2018
День миротворця ООН

через 9 днів 31.05.2018
День працівників видавництва, поліграфії та книгорозповсюдження

через 12 днів 03.06.2018
День працівників водного господарства.

через 13 днів 04.06.2018
Всесвітній день охорони навколишнього середовища

через 15 днів 06.06.2018
День журналіста

Вся реклама, повідомлення, оголошення розміщуються БЕЗКОШТОВНО.
Загальна адреса для спілкування - admin@tetiiv.net. Телефон - 5-24-36.
При копіюванні інформації з цього сайту вказуйте джерело.