Інформаційний портал м.Тетіїв

Інформаційний портал м.Тетіїв

Головна сайтуДошка оголошеньФорум
Служба знайомствФотоГалереяГостьова книга
На сайті працює служба поздоровлень жителів Тетіївського району з Днем народження. Кожна організація має змогу добавити в базу власних працівників. Це може зробити кожен бажаючий. Зв`язуйтесь з нами.
Вітаємо!

Через 5 днів, 26.09.2018
святкуватиме свій
День народження


Дворковий
Анатолій Андрійович

Начальник Тетіївської міжрайонної державної податкової інспекції. Депутат районної ради. Член Партії регіонів. Член комісії з питань законності і правопорядку.


Через 9 днів, 30.09.2018
святкуватиме свій
День народження


Безугла
Надія Василівна

Начальник Тетіївського районного відділення НАСК „Оранта”. Депутат Тетіївської міської, трьох скликань Тетіївської районної рад. Відмінник народної освіти УРСР. Член Партії регіонів. Член комісії з питань соціально-економічного та культурного розвитку.
Карта району.
Частина 1, Частина 2

Свята у світі

Сьогодні: Міжнародний день миру. Відзначається за рішенням Генеральної Асамблеї ООН як день глобального закінчення вогню, воєнних дій та відмови від насильства

через 4 дня 25.09.2018
Всесвітній день моря. Один з міжнародних днів у системі ООН

через 10 днів 01.10.2018
Міжнародний день людей похилого віку.Проголошено Генеральною Асамблеєю ООН у 1990 році

через 10 днів 01.10.2018
Міжнародний день музики. Проголошено у 1975 році за рішенням ЮНЕСКО

через 10 днів 01.10.2018
Всесвітній день середовища проживання

через 11 днів 02.10.2018
Всесвітній день архітектури. Засновано Міжнародною спілкою архітекторів

через 13 днів 04.10.2018
Всесвітній день тварин. Проголошено з метою підвищення громадськістю свідомості щодо необхідності захисту навколишнього середовища та з метою активного захисту тварин

 

Сторінки історії нашого міста.

Там, у далекому минулому, на річках Рось і Роськи жили слов'янські племена, які воювали між собою і, особливо, племенами кочівників, пастухів - скотарів. Що було на місці Тетієва у часи Трипільської культури, у часи Скіфів чи Антів, ми не знаємо...  Але в межах міста знайдено римські монети II - століття нашої ери, бронзовий кинжал ІІ-ст. до нашої ери та зброя сарматів
І-ІІст. нашої ери.
Заселяли нашу місцевість землеробські племена, які сіяли пшеницю, жито, ячмінь, просо; вирощували корів, свиней, овець, коней; займалися торгівлею.
Згодом наша місцевість увійшла до складу тих земель, на яких сформувалась наймогутніша держава феодального ладу - Київська Русь.
Міфи та  слов’янські легенди розповідають нам, що раніше але вже в Слов'янські часи  Тетіїв називався  Тимошнею.  По даних науковців Інституту АН України Тетіїв (Тамошня)  відомий з 1185 року.
Назву міста пов’язують з іменем хана Тетія, взятого руськими в полон 1185 року.
Вважають також, що назва міста могла піти  від слов’янського слова «тета» (західноукраїнське  «тьотя»).  Під часмасової міграції українців із заходу на схід могло бути, що хутірець, де  оселилась чиясь «тьотя», родичі називали «тетів».
У 1240 р. місто було чорністю зруйновано татарами. Проте відроджувалось його обличчя, розвивалось господарство, ремесла і торгівля. В 1606 році Тетієву було надано Магдебурзьке право, згідно якого відроджувалось міське самоврядування, а міщанам надаваались певні привілеї в ремісничо - промисловій та торговій сфері діяльності. Особливого розмаху набула дрібна торгівля, розквіт якої припав на кінець XIX – початок  XX - століття.
Тетіївці брали активну участь у визвольній війні 1648-1654 років. Вони сформували сотню козаків на чолі з Феськом Федченком і хорунжим Стасем. Сотня входила до Білоцерківського полку, що в 1648 році визволив Тетіїв.
Під час походу на Волинь черев Тетіївську, землю проходили війська Богдана Хмельницького, а сам він, навіть, зупинявся в Тетієві.
Тетіївці були активними учасниками гайдамацького руху.19 липня 1768 року гайдамацький загін на чолі з козаком Серединенком оволодів містечком, розправився з польською шляхтою, а здобуте майно роздав бідним. Після приєднання місцевих жителів до загону утворилось ще кілька повстанських підрозділів. Загін на чолі з тетіївським козаком Фургульцем зайняв П’ятигори, Кашперірку, Жашків і Житники, а загони Дзяченка і Пташника здобули Погребище І Борщагівку. Повстання було придушене російськими військами, посланими Катериною-II. Польська шляхта вчинила жорстоку розправу над повсталими.  Було  страчено близько 1000 тетіївців учасників повстання.  На місці поховання між Тетієвом та Росішками виросла  висока могила.
Події Великої Жовтневої соціалістичної революції та громадянської війни внесли свої  корективи історичний розвиток Тетіївщини.  Один  із найважливіших факторів  історії краю є масове знищення євреїв бандою «зелених» у 20-тіроки.
Тетіївщина тяжко  переживала голодомор 1932-1933 років який  почався з  січня 1933 року.  Найбільша  смертність населення  припала  на  березень - червень,  втрати  у Тетіївському  районі становили  27,2%від  загальної  кіль­кості проживаючих.  Ця  страшна  цифра  чи не найбільша  по всій Україні.  На  1.01.1933р. населення  Тетіївщини  становило 44403 чол., а на  1.01.1934р. - 32403 чол.  За цей період померло 12000 людей.  У деяких селах загинуло до 50% жителів. Втрати  населення в 1933р. перевищують  у декілька разів втрати на фронтах Великої Вітчизняної війни.
Тетіїв має цікаву і древню історію. Щодо його заснування існує багато версій і гіпотез. Зокрема, історик Похилевич у «Сказаниях о населенных местностях Киэвской губернии за 1848г.» і Українській Радянській Енциклопедії, про Тетіїв пише так «..Тетиев, местечко Киевской губернии, Таращанського уезда в 70 верстах от уездного города по Бердичевскому почтовому тракту, при впадении ручейков Дубровки и Росошки в речку Роську. Имя его производят от половецкого князя Тетия, взятого русскими в плен в 1185 году. Во всяком случае, в древности здесь был город, что доказывают валы, древние могилы и вещи, находимые в окрестностях».
У довідці, яку надіслали до Тетієва науковці – співробітники інституту історії Академії Наук України, ми можемо зустріти іншу думку. Науковці зазначають, що питання про час і обставини заснування Тетієва в тій чи інші мірі вже розглядалося історичною наукою. Зокрема, деякі дореволюційні історики, базуючись на етимологічному аналізі терміну «Тетіїв». Ступінь археологічних розвідок по Тетієву, які проводились в радянський час, також не дає приводу для висновків про давньоруське походження міста.
Перша згадка про Тетіїв у письмових джерелах відноситься до 1514 року. З часом поселення еволюціонує як місто. Таким чином, стан археологічних і письмових джерел не дозволяє віднести заснування Тетієва до давньоруського періоду. Часом заснування міст слід вважати 1514 рік, тобто дату першої письмової згадки про поселення.
За народними переказами, які свого часу зібрав і передав до Тетіївського краєзнавчого музею історик Ф.О.Васильченко зазначає, що місто було побудовано на високому лівому березі річки Роська (де тепер обеліск Слави) навпроти гранітного виступу (сопка) на правому березі, після якого річка робить крутий поворот на північ до села Кашперівки, утворюючи високий виступ. На правому березі в цьому місці вливались в Роську дві протоки – Розсішка і Дібровка, або Чубайка.
За переказами на місці нашого райцентру колись було укріплене місто Тамошня, обмежене земляним валом, сліди від якого й досі збереглися в деяких місцях. У ньому разом із слов’янським населенням Київської Русі проживали греки, які мали свою церкву на теперішній Красній могилі, коло якої під час розкопок у 1830 році знайдені мідні гроші (у вигляді риб’ячої луски), багато опаленого зерна та інші знахідки . З давніх-давен ця місцевість була заселена. Про це свідчать кам’яні знаряддя та бронзовий кинджал доби бронзи (I- II тисячоліття до н.е.), а також римські монети (II ст.н.е.), зброю сарматського часу (I-II ст.н.е.). Про це згадується в книзі В.Б.Антоновича «Археологічна карта Київської губернії» та в книзі М.Ю. Брайчевського «Римська монета на території України».
Навколо Тетієва є давні кургани. Один з них тепер має назву «Розкопана могила» по дорозі на Розсішки і Дубину. За пів кілометра на північний схід від нього був другий, який не зберігся. На старому плоханівському цвинтарі є ще один курган, а за кілометр від нього по дорозі на Теліжинці був курган, який розгорнутий при будівництві дороги. Є ще  кілька курганів коло Теліжинецької дубини та по дорозі на Черепин в урочищі Чагарі. Коло села Скибинці збереглися залишки давнього поселення та кургани. Там знайдено скарб доби бронзи (II тисячоліття до н.е.); бронзовий енкопліон часів Київської Русі (XII-XIIIст.н.е.), а також кам’яну форму для відливання металів. Територія села Кашперівка була заселена з давніх-давен. На околицях чотири кургани. Один з них розкопаний у 1861 році. Поблизу села знайдені три золоті римські монети (II ст.н.е.) та золота бляшка. Навколо села Кошева збереглися кілька курганів і залишки Квійськового табору часів Київської Русі.
Тетіїв у XII ст.. не раз зазнав нападів кочівників, а під час монголо-татарської навали, в 1240 році, був повністю зруйнований і спалений. Його населення, почувши про жахливі звірства монголо-татар, ховалося в густих лісах на правому березі Роськи. Ці ліси далеко простяглися на південь і південний схід від  Тетієва і називалися Албчівською пущею. Тепер від неї залишилися ліси: Чагарі, Черепинський, Скибинецький, Галайківський і на південь шість невеличких лісів, що належать КСП «Тетіївське», та Теліжинецька дубина і ліси коло Росішок і Голодьок. Про наявність тут лісів свідчать назви Дібровка, Дубина та інші.
Після Зруйнування Тетієва населення його довгий час селилось в цих лісах, а пізніше заселило правий берег Роськи між протоками Дібровкою і Розсішкою, де і відбудувався Тетіїв. Населення Київського князівства у XII і XIV століттях зазнавало подвійного гніту від монголо-татар і від Київських князів. Воно аж до 1380 року перебувало у васальській залежності від них і сплачувало їм данину, яку в подвійному розмірі збирали з населення.

Пам'ять в граніті і бронзі.

В нашому районі під охороною держави і громадських організацій перебуває 67 пам’ятників загиблим на фронтах громадянської та Великої Вітчизняної воєн, голодомору 1932-1933 року . Районна Рада Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, сільські ради народних депутатів, керівники господарств, підприємств та установ, дотримуючись Закону по охороні і використанню пам’яток історії та культури, надають їх будівництву та реконструкції великого значення.
Протягом останніх трьох років колгоспи, радгоспи, виконкоми сільських Рад народних депутатів чимало зробили в цьому напрямку. Ось, наприклад, колгосп «Правда», який очолює А.К.Шумко, збудував новий пам’ятник. Стоїть він на пагорбі, в оточенні ялинок. Біля пам’ятнику встановлено мармурові плити, на яких викарбувані імена воїнів-односельців, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни. Колгосп «Правда» щороку бере участь у створенні фінансового фонду по охороні пам’яток історії та культури.
У минулому році реконструював пам’ятник в селі Горошків колгосп ім. Леніна. А нещодавно за ініціативою виконкому Горошківської сільської ради народних депутатів, який очолює І.Д. Столярчук, встановлено пам’ятний знак жертвам голодомору 1932-1933 років.
Добру справу зробили і в с. Денихівці. За участю Шевченківського радгоспу, цукрозаводу, колгоспу «Прогрес» збудовано пам’ятник Слави, який гарно вписався у панораму села. З почуттям відповідальності поставилися до реставрації пам’ятника голова правління колгоспу «Здобуток Жовтня» В.В.Схаб та голова Бурковецької сільської ради народних депутатів з Х.Гвоздевських. Тут замість старого пам’ятника, який руйнувався, встановлено новий. Позитивно вирішено питання про встановлення пам’ятника жертвам голодомору. Зараз він уже виготовляється, а до кінця року планують встановити. Завершується спорудження пам’ятника в селі Голодьках під Турським лісом. Правління колгоспу «Україна» (голова І.М.Козаченко) дбає про те, щоб закінчити дорогу із твердим покриттям до пам’ятника. У цьому році заплановано встановити пам’ятники жертвам голодомору 1932-1933 років у с. Теліжинцях та Степовому.
Проте не всюди так. Негайно потрібно замінити пам’ятники в Галайках, Софі полі, Погребах, Кошеві.
Відомо, що на будівництво, реставрацію пам’ятників потрібні великі кошти. У створенні такого фонду допомагають завод «Символ», автопідприємство 13241, тетіївський завод засобів обчислювальної техніки, хлібоприймальне підприємство, колгоспи «Більшовик», «Росія», «Хлібороб» ім..Леніна, «Комуніст», «Правда», «Прогрес», Кашперівський цукрокомбінат, радгосп «Черепинський» та інші. Колективні кошти використовуються на будівництво пам’ятників республіканського значення , а також на районні. Проте їх не вистачає. Щорічно товариство охорони пам’яток історії та культури витрачає на заміну та ремонт 3-5 тисяч карбованців. У нинішньому році на ці потреби використано 13 тисяч карбованців.
Часто можна почути таке: Ми вкладаємо кошти, купуємо марки, а тим часом є випадки руйнування пам’ятників, прояви вандалізму. Тому сесія Верховної ради 2 липня 1991 року прийняла Закон «Про кримінальну й адміністративну відповідальність за порушення законодавства про охорону і використання пам’яток історії та культури». Цим законом за подібні дії, про які йшлося вище на порушників буде накладено штраф до 5 тисяч карбованців, або позбавлення волі строком до трьох років. При повторенні до восьми років позбавлення волі.


Фото № 89
Tetiiv
Tetiiv
Це та інші фото ви можете переглятути в розділі ФотоГалерея

Наші партнери
tetiiv
tetiiv
tetiiv
tetiiv
"Фронт змін" Арсенія Яценюка
Випадковий анекдот

Ученым удалось обнаружить огромную брешь во Вселенной!
Бля, опять Матрица с текстурами проебенилась!

Стук в дверь.
- Кто там?
- Смерть твоя!
- Пошла в жопу!!
- Так и запишем: Рак прямой кишки!!!

Еще анекдотов >>
Хмельницьки національний Університет

 Український сертифікаційний центр 

 Представник центру в м.Тетіїв

 Романюк Сергій Миколайович

 тел.             096-949-89-39
Державні свята

Вчора: День працівників лісу

Сьогодні: Міжнародний день миру

Завтра: День партизанської слави

через 1 день 22.09.2018
День партизанської слави

через 6 днів 27.09.2018
Всесвітній день туризму

через 6 днів 27.09.2018
День машинобудування

через 9 днів 30.09.2018
Всеукраїнський день бібліотек

через 10 днів 01.10.2018
Міжнародний день людей похилого віку

через 10 днів 01.10.2018
Міжнародний день музики

Вся реклама, повідомлення, оголошення розміщуються БЕЗКОШТОВНО.
Загальна адреса для спілкування - admin@tetiiv.net. Телефон - 5-24-36.
При копіюванні інформації з цього сайту вказуйте джерело.